»Omenjenemu gradivu se je pred kratkim pridružilo še devet kartonov novega gradiva iz arhiva Slovenske matice, ki še ni popolnoma urejeno, skriva pa nekaj izrazitih biserov slovenske besede, med drugim štiri zvezke rokopisa s področja toponimije dežele Štajerske izpod peresa škofa in književnika Antona Martina Slomška ter v celoti ohranjen rokopis romana Novo življenje našega najpomembnejšega pisatelja Ivana Cankarja, ki je sicer v knjižni obliki izšel v založbi Slovenske matice leta 1908.«
»Zlasti mladim pa je skušala poleg poudarjanja pomena arhivov in arhivskega gradiva širiti ljubezen do domovine, do domačega mesta Nove Gorice in še posebej do slovenskega jezika.«
»Segment tega dela predstavlja takšno gradivo, ki je večinoma hranjeno v Zgodovinskem arhivu Celje.«
»Pomembno dokumentarno gradivo pa predstavljajo tudi številne razglednice, fotografije, med drugim tudi mnogi posnetki, ki so nastajali več desetletij in jih hranijo danes slovenski arhivi in muzeji, tudi Televizija Slovenija. Ogromno gradiva smo pridobili tudi iz zasebnih zbirk.«
»V Zgodovinskem arhivu Celje javno službo vrednotenja arhivskega gradiva usmerjamo zelo široko.«
»Inovativen pristop arhivov se prepoznava predvsem v konceptu, da arhivi v projektih umeščajo arhivsko gradivo v kontekst enotnega obmejnega prostora. Projekte arhivi vodijo in poskušajo prezentirati na način, kot da meje ni.«
»Gre za gradiva, ki so bila zasežena v Sloveniji, in te razlage še ni. Gre za razne zapisnike, druga gradiva in elektronska sporočila. Ne gre za klasične arhive, kot si jih predstavljamo, zato je to treba pojasniti.«
»Razgrinjanje v teh delih se ne omejuje le na enkratnost pojava, ampak sledi tudi njegovemu odsevu v poznejših slovenskih duhovnih tokovih. Skozi monografije odgrinjamo tančice skrivnosti doslej manj znanega in odkrivamo nova spoznanja o sicer že znanih dogodkih, dosežkih ali osebnostih. Namen zbirke Odstiranje je, da dodamo čim več novih spoznanj v slovensko duhovno zakladnico.«
»Pa vendar je v slovenski kulturni zgodovini 'ukrajinski Prešeren', Taras Sevčenko, vplival na slovenske romantike, predvsem na Matijo Čopa, in na naše narodne buditelje, na primer Janeza Evangelista Kreka, ter tudi na pesnike, posebno še na Otona Zupančiča.«
»Duhovni kapital, ki ga je ustvarila Glasbena matica v času pred vojno, je bil izjemen. Društvo je povezalo najboljše slovenske glasbene ustvarjalce in poustvarjalce ter jim ponudilo prostor za umetniško izražanje.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju